Sport

România învinge Feroe şi se califică la EURO 2016

Ca-li-fi-ca-re la Euro 2016!

Naţionala de fotbal a României a învins duminică seara în deplasare Insulele Feroe cu scorul de 3-0 şi s-a calificat astfel de pe locul 2 în grupă la Euro 2016, care va avea loc în Franţa.

Show Budescu

România a deschis scorul repede prin Budescu, apărut printre titulari după ce meciul cu Finalanda l-a petrecut în întregime pe banca de rezerve. Atacantul celor de la Astra Giurigiu a reluat cu latul din marginea careului mare mingea în minutul 4, deschizând astfel scorul. Tot Budescu a mărit avantajul României în prelungirile primei reprize cu o reuşită de zile mari, asemănătoare cu golul lui Gheorghe Hagi din meciul contra Columbiei de la World Cup ’94. În repriza a doua, Budescu a mai avut o şansăde gol, însă portarul feroezilor a respins mingea cu greu. Maxim a stabilit scorul final al partidei, după un un-doi cu Bogdan Stancu la maerginea careului celor din Feroe. Prin acest meci, România reuşeşte a 100-a victorie în deplasare din istorie.

euro 2016

Tricolorii s-au calificat la turneul final al Campionatului European din Franţa, la opt ani de la ultima calfificare. Jucătorii noştri nu şi-au ascuns bucuria calificării şi au încins o horă în mijlocul terenului din Feroe.

Tragerea la sorţi pentru grupele Campionatului European din Franţa de anul viitor vor avea loc în 12 decembrie la Paris. Turneul final Euro 2016 este primul la care vor participa 24 de echipe, care vor fi împărţite în 6 grupe de câte 4 echipe. În optimi vor merge primele două clasate în fiecare grupă, plus cele mai bune 4 echipe de pe locul 3. Din păcate pentru tricolori, la stabilirea urnelor pentru tragerea la sorţi nu se va lua în calcul coeficientul FIFa, ci un coeficient UEFA, stabilit pe baza ultimelor trei campanii de calificare. Astfel, din cauza ultimelor rezultate slabe din această campanie de calificare, sunt şanse mari ca România să ajungă în cea de-a treia urnă valorică.