Sport

România învinge Polonia şi câştigă bronzul la CM Handbal

România învinge Polonia!

Echipa naţională de handbal a României a reuşit să câştige finala mică a Campionatului Mondial din Danemarca în faţa Poloniei  cu scorul de 31 – 22 (15 – 8 la pauză) şi să aducă astfel acasă medaliile de bronz.  România învinge Polonia după un meci perfect făcut de fetele noastre, care nu au făcut nicio greşeală în apărare, făcându-ne astfel să ne pară şi mai rău că a ratat calificarea în finală.

Neagu a făcut din nou un meci mare, mai ales că lupta şi pentru titlul de golgheteră al campionatului, iar apărarea echpei noastre a funcţionat impecabil, în timp ce polonezele parcă nu reuşeau să  oprească avântul ofensiv al româncelor. Prima parte a meciului s-a terminat cu scorul de 15 – 8 pentru România, cu 7 goluri bifate de Neagu, aflată la un singur gol de trofeul de golgheter.

Nici în repriza a doua Polonia nu a avut niciun răspuns la atacurile României, iar după încă 10 minute Neagu a devenit golgheterul Campionatului Mondial, marcând al 61-lea său gol. Cu 10 minute înainte de final, când scorul era 24 – 15, România a început să joace cu echipa a doua, iar la final scorul arăta 31 – 22.

România a câştigat pentru prima dată o medalie de bronz la Campionatele Mondiale de Handbal Feminin, după ce a câstigat medalia de aur în trei rânduri, în 1956,1960 şi 1962 şi medalia de argint în 1972 şi 2005. De asemenea, Naţionala de handbal feminin a României este singura echipă care a evoluat la fiecare ediţie a Campionatului Mondial de până acum