Sport

România uimeşte şi elimină şi Danemarca de la CM Handbal

România uimeşte şi după eliminarea campioanei mondiale Brazilia, reuşind să trimită acasă şi echipa gazdă a Campionatului Mondial de Handbal, Danemarca. Meciul a fost unul dramatic, tricolorele având nevoie de prelungiri pentru a se califica în semifinale.

România! România!

Naţionala României a trecut în această seară cu scor 31 – 30 (27 – 27 după timpul regulamentar) de naţionala ţării gazdă, Danemarca şi va întâlni în semifinale Norvegia.  Cristina Neagu (15 goluri) şi portarul Paula Ungureanu au prins o zi mare şi au dus echipa spre victorie, Neagu fiind desemnată şi jucătoarea partidei.

România a început meciul cu gol şi a condus pe aproape întreaga durată a partidei, fiind egalată spre finalul timpului regulamentar. În ultimul minut, fetele noastre au primit o lovitură de la 7 metri, însă Cristina Neagu a ratat şi astfel partida a mers în prelungiri. Aici cele două echipe au mers cap la cap, însă golul reuşit de Ada Nechita din acţiune cu 3 secunde înainte de final a calificat echipa naţională a României în semifinalele Campionatului Mondial de Handbal din Danemarca.

În celelalte meciuri din sferturi, Olanda a învins Franţa cu 28 – 25, Polonia a provocat o mare surpriză eliminând Rusia cu scorul de 21 – 20 şi Norvegia a trecut de Muntenegru cu scorul de 26 – 25.

Naţionala de handbal feminine a României este singura echipă care a evoluat la fiecare ediţie a Campionatului Mondial de până acum, câştigând trofeul în 1956,1960 şi 1962 şi jucând finala şi în 1973 şi 2005. România a mai ajuns până în semifinale în 1971, 1975, 1993, 1999 şi 2007.